Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2011

DRB - Αθλητές της χρονιάς..

Στην Γενική Συνέλευσή της το προηγούμενο Σαββατοκύριακο η Γερμανική Ομοσπονδία Πάλης (Deutsche Ringer-Bund), μεταξύ άλλων ανακήρυξε και τους αθλητές της χρονιάς για το2011 στα τρία στυλ της Ολυμπιακής πάλης.
Στην γυναικεία πάλη επιλέχθηκε η Yvonne Englich (RSV Hansa 90 Frankfurt/O.), σύζυγος του ασημένιου Ολυμπιονίκη του Πεκίνου στα 96 κιλά ελληνορωμαϊκής Mirko Englich. Η επιτυχία του συζύγου της στο Πεκίνο λειτούργησε ωςερέθισμα και επανέφερε στην ενεργό δράση τηνYvonne η όποια, όπως και ο σύζυγός της Mirko, έχει βάλει ως στόχο τους Ολυμπιακούς Αγώνεςτου Λονδίνου. Η βραβευθείσα κατέκτησε την αγωνιστική χρονιά που μας πέρασε το χάλκινομετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Dortmund και αντιπροσώπευσε την πατρίδα της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης.
Στην ελευθέρα πάλη ο επίσης χάλκινος στο Πανευρωπαϊκό του Dortmund Saba Bolaghi (RWG Mömbris-Königshofen) επιλέχθηκε ως αθλητής της χρονιάς. Ο 22-χρονος παλαιστής θεωρείται από τον Alexander Leipold, προπονητή της εθνικής ομάδας, μεγάλο ταλέντο και έχει μεγάλες προσδοκίες από αυτόν.
Του 2011 ήταν η χρονιά του Denis Kudla (VfK Schifferstadt), ο νεαρός παλαιστής της ελληνορωμαϊκής αναδείχθηκεπρωταθλητής Γερμανίας στους παίδες Α, και δεύτερος τόσο στους εφήβους όσο και στους άνδρες. Στις διεθνείς παλαίστρες κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων, ενώ μόλις 14 ημέρες αργότερα, στην ίδια ηλικιακή κατηγορία αναδείχθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής.
Στις κορασίδες η 16-χρονη μαθήτρια Eva Sauer κατάφερε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρσοβίας να ανέβει στο υψηλότερο βάθρο. Από τη νέα σχολική χρονιά, η Eva Sauer προπονείται στο Ολυμπιακό Προπονητικό Κέντρο του Freiburg, με στόχο να αυξήσει τον αριθμό των διεθνών διακρίσεών της.